مینا والی / آیا به دوره پایان پرداخت نقدی نزدیک می‌شویم؟ اگر پیشرفت‌های چند کشور اروپایی را دیده باشیم و یا بحث‌های کنونی رسانه‌های اقتصادی را دنبال کرده باشیم به این ذهنیت می‌رسیم که پایان دوره پرداخت نقدی است؛ مثلاً در سوئد تقریباً غیرممکن است که برای خرید بلیت اتوبوس بتوان از پول نقد استفاده کرد. روش‌های قابل‌قبول پرداخت شامل کارت‌های مشتری، کارت‌های اعتباری و پرداخت از طریق اپلیکیشن موبایلی است. حتی در نانوایی‌های سنتی سوئد نیز دیگر پرداخت نقدی انجام نمی‌شود بلکه پرداخت حتی در مقادیر کم نیز با کارت‌خوان‌های غیر تماسی انجام می‌شود. البته ما در آستانه ۵۰ سالگی عابر بانک (ATM) در جهان قرار داریم و آن‌طرف هم کسانی هستند که معتقدند اسکناس و پول نقد از بین نخواهد رفت.{ادامه مطلب را بخوانید...}

بااین‌حال سوئد از کشورهای پیشرو در ارائه خدمات بانکداری دیجیتال است؛ کشوری که گفته می‌شود در ده سال آینده به اولین جامعه بدون پول نقد دنیا تبدیل می‌گردد. برای مردم این کشور حمل پول نقد دیگر از مد افتاده است، این شرایط به لطف ابزارهایی مانند «سوئیش» فراهم‌شده، اپلیکیشنی که مردم با آن از کرایه تاکسی  گرفته تا قبض را هم می‌توانند پرداخت کنند. تجربه استفاده از خدمات بانکی برای مردم این کشور نیز باتجربه‌ای که ما در ایران داریم زمین تا آسمان فرق دارد، یک شهروند سوئدی که از خدمات متنوع بانکی استفاده می‌کند، شاید در طول سال اصلاً نیازی به مراجعه به شعبه بانک نداشته باشد. شعبه‌های بانکی این کشور خلوت‌اند، امکان ندارد وارد شعبه شوید و با باجه خالی مواجه نگردید! چیزی که در کشور ما حتی در بانک‌های خصوصی هم به‌ندرت اتفاق می‌افتد؛ فقط پیرمردان و پیرزنانی که عادت به استفاده از موبایل ندارند به بانک می‌روند. مشتریان حتی برای گرفتن وام هم نیازی ندارد به شعبه بروند و تلفنی یا اینترنتی درخواست وام می‌دهند، سابقه مالی آن‌ها از اداره مالیات گرفته می‌شود، دو سه روز بعد هم مشتری نامه موافقت یا عدم موافقت را درب خانه تحویل می‌گیرد اگر با درخواست موافقت شده باشد، مشتری فرم‌های ارسال‌شده توسط بانک را تکمیل و با پاکت برگشت که همراه نامه موافقت آمده ارسال می‌کنند. چند روز بعد پول وام به‌حساب مشتری واریز می‌شود.

مردم سوئد با استفاده از سوئیش می‌توانند در کمترین زمان ممکن تبادلات مالی و خریدهای خودشان را انجام دهند مثلاً در پمپ‌بنزین هزینه سوخت را بدهند، در رستوران هزینه غذا را پرداخت کنند و کرایه تاکسی‌شان را هم با استفاده از آن حساب کنند. با این اپلیکیشن و علاقه مردم سوئد به پرداخت غیر نقدی پیش‌بینی می‌شود سوئد اولین جامعه بدون پول نقد را در دنیا به نام خود زند

وضعیت منحصربه‌فرد پرداخت الکترونیک در سوئد

پایان دوره پرداخت نقدی! / نگاهی به وضعیت منحصربه‌فرد پرداخت الکترونیک در سوئد

فرآیند استفاده از پول الکترونیکی در کشوری مانند سوئد به‌گونه‌ای تعریف‌شده است که شما حتی می‌توانید روزنامه موردنظر خود را هم با کارت اعتباری خریداری کنید و به افراد بی‌خانمانی که سر چهارراه‌ها به فروش روزنامه یا گل مشغول هستند پول الکترونیک بدهید. در شهر استکهلم حتی می‌توان با پول الکترونیک و کارت‌های اعتباری به فقرا کمک کرد. شرکت آی‌زِتل (iZettle) از بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده‌های خدمات پرداخت همراه در اروپای شمالی اعلام کرد که تمام برنامه‌ریزی‌های لازم انجام‌شده است تا طی سال ۲۰۱۵ میلادی امکان پرداخت‌های موبایلی برای همه شهروندان سوئدی فراهم شود و همه این برنامه‌ریزی‌ها صورت می‌گیرد تا پول حقیقی برای همیشه کنار رود. درباره سوئد این را هم بدانید که نسبت پرداخت‌های غیر نقدی به‌کل پرداخت‌ها نزدیک ۹۰ به ۱۰ است. سرقت از بانک در سوئد از ۱۱۰ مورد در سال ۲۰۰۸ به تنها ۱۶ مورد در سال ۲۰۱۱ کاهش‌یافته و این کمترین میزانی است که این کشور از سال ۱۹۷۰ تاکنون داشته است. دلیلش ساده است، بانک‌های سوئد نسبت به قبل پول نقد کمتری در خزانه‌دارند و دیگر چیزی برای دزدی وجود ندارد.

.

بانک آی‌دی تصور سوئدی‌ها از بانک را تغییر داده است

یکی از اپلیکیشن‌هایی که چند سالی است در این کشور برای تحقق بانکداری بدون شعبه رواج پیداکرده، بانک آی‌دی است. این اپلیکیشن درواقع نوعی آی‌دی الکترونیکی است که برای احراز هویت کاربر استفاده می‌شود و از این طریق از راه دور نیز بانک می‌تواند هویت مشتری را احراز کند و به‌این‌ترتیب نیازی به حضور فیزیکی مردم در شعبه نیست. مشتری اپلیکیشن را روی تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر نصب می‌کند. به‌این‌ترتیب وقتی مشتری از راه دور تلفنی درخواستی به بانک خود می‌دهد که نیاز به احراز هویت مشتری باشد، درخواستی به بانک آی‌دی ارسال می‌شود، با لاگین کردن مشتری هویت او احراز و دیگر نیازی به مراجعه به شعبه نیست. گفته می‌شود در حال حاضر ۶.۵ میلیون کاربر سوئدی به‌صورت منظم از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند. بانک آی‌دی از سال ۲۰۰۳ کار خود را آغاز کرده و در بانک‌هایی مانند دنسکه بانک و آی‌سی‌اِی بنکن استفاده می‌شود. خدمات مختلفی از بانکداری آنلاین، بانکداری همراه، تجارت الکترونیکی تا اظهارنامه مالیاتی ارائه می‌دهد، یعنی دولت، شهرداری‌ها، بانک‌ها و شرکت‌ها از کاربران آن هستند. ازنظر قانونی هم در سوئد و هم در اتحادیه اروپا بانک آی‌دی به‌عنوان یک ابزار احراز هویت و امضا پذیرفته‌شده است.

.

سوئیش نماینده سوئد در رقابت پرداخت‌های همراه

سوئیش (Swish) اپلیکیشن پرداخت موبایلی است که در کشور سوئد مردم از آن برای تبادلات پولی خود استفاده می‌کنند. سوئیش در سوئد آن‌قدر محبوبیت دارد که از کل ۸۰ میلیارد کرون گردش پول این کشور فقط حدود ۴۰ تا ۶۰ میلیاردش در دست مردم می‌چرخد. این اپلیکیشن با همکاری بانک‌های سوئد و دانمارک و با استفاده از بالاترین استانداردهای روز دنیا طراحی‌شده است. مردم سوئد با استفاده از سوئیش می‌توانند در کمترین زمان ممکن تبادلات مالی و خریدهای خودشان را انجام دهند مثلاً در پمپ‌بنزین هزینه سوخت را بدهند، در رستوران هزینه غذا را پرداخت کنند و کرایه تاکسی‌شان را هم با استفاده از آن حساب کنند. با این اپلیکیشن و علاقه مردم سوئد به پرداخت غیر نقدی پیش‌بینی می‌شود سوئد اولین جامعه بدون پول نقد را در دنیا به نام خود زند. درواقع کاری که سوئیش انجام می‌دهد این است که یک اپلیکیشن و یک کارت‌خوان کوچک در اختیار پذیرنده‌ها قرار می‌دهد. برای کار کردن با آن‌هم یک گوشی همراه هوشمند یا یک تبلت کافی است. اپلیکیشن روی ابزار همراه پذیرنده نصب می‌شود و کارت‌خوان کوچک هم به این ابزار وصل می‌شود و مشتری می‌تواند کارت خود را درون این کارت‌خوان بکشد تا تراکنش موردنظر انجام شود. رسید کاغذی هم لازم نیست وقتی‌که با استفاده از ایمیل یا پیامک مشتری می‌تواند جزییات خریدش را مشاهده کند. اپلیکیشن سوئیش هم‌روی سیستم‌عامل iOS و هم اندروید قابل‌نصب است. سوئیش محصول مشترک گروه مالی اس‌ای‌بی با بانک دانسکه دانمارکی، هندلزبانکن (گروه بانکداری سوئدی)، نوردیا (شرکت خدمات مالی و بانکداری سوئدی)، بانک سوئد و دو بانک سوئدی دیگر است.